Skip to content

Rady pro cestu na Bali

Rady a tipy na cestu po Bali na jednom místě. Co dalšího vás zajímá? Napiště nám vaše další dotazy do komentářů a s Markem vám zjitíme podrobnosti. 🙂

Peníze

Na Bali se platí Indonéskou rupií (IDR). Pokud budete chtít vybírat z bankomatu, pamatujte na to, že bankomaty tu mají omezenou částku na vydání. Běžně vám bankomat vydá okolo 2.000.000 IDR (přibližně 4000 Kč). Další možností je výběr na pas v bance, zde dostanete mnohem vyšší částky. Je dobré si tedy zhodnotit, jaký chceme mít rozpočet a zda nám poplatky u banky nebudou zbytečně na obtíž a dovolenou spíše neprodraží. Pokud budete pěníze měnit ve směnárně, držte se pár pravidel.

  • Před směnou peněz si spočítejte, kolik máte dostat přibližně vyměněných peněz- samozřejmě záleží na kurzu.
  • Peníze po převzetí už nedávejte z ruky. Pokud bude chtít pracovník peníze znovu přepočítat, odmítněte.
  • Přepočítejte si peníze hned po převzetí.
  • Nenechávejte si peníze rozměnit při směně.

TIP na konec: Jak peníze snadno přepočítat? Jednoduše částku vynásobte dvěma a odmažte tři nuly. Příklad: 1000 IDR x 2 a odmazat tři nuly = 2 Kč

Nákup a smlouvání

Jak je známo, na Bali se smlouvá skoro všude. Důležité je vědět, jak na to, abychom byli co nejvíc úspěšní. Někdy lidem připadá, že jsou pro Balijce chodící peněženka. Není to tak vždy, ale docela často na tento pocit narazíte. Prodejce se vám pokusí nabídnou cenu (většinou velmi přemrštěnou). Reagujte s úsměvem a navrhněte nižší cenu, která je pro vás přijatelná. Prodejce většinou odmítne, ale svůj původní návrh mírně sníží. Pokud mu naznačíte, že je to opravdu drahé a začnete odcházet, většinou se za vámi rozběhne a řekne, ať mu navrhnete cenu. Pokračujete ve smlouvání. Pokud se dál nesnaží, nezoufejte. O dva krámky vedle mají stejnou věc a na cenu třeba přistoupí.

Nejdůležitější věcí, kterou u smlouvání nesmíte zapomínat je úsměv a přátelské jednání. Nikdy se smlouvání nesmí změnit v hádku nebo křik. Na tyto akce tu nikdo nereaguje a ztratíte před nimi tvář. Ceny v krámcích se většinou dají usmlouvat o 30 - 50 %.

Kde se nesmlouvá? Nesmlouváme zde o jídlo ve wárungu, ve větších obchodech (Nirmala, Coco Mart apod.), lékárny, obchodní domy.

TIP pro vás: Naučte se pár vět a počty v indonéštině, budete mít u smlouvání velkou výhodu.

Řidičský průkaz a alkohol při řízení

Často vás zajímá, jak to tu funguje s řízením. Oficiálně je to jednoduché. Potřebujetemezinárodní řidičský průkaz skupiny A. Takže pokud doma řídíte pouze auto, moc vám to nepomůže. Tak to bychom měli oficiální cestu a teď si povíme, jak to tu opravdu funguje. Skútr zde na papíry nejezdí. Skútr tu jezdí opravdu na benzín, který je zároveň velmi levný (plná nádrž se dá načepovat za 20.000 IDR - když už máte opravdu prázdno). S policií se dá domluvit na "pokutě", pokud ŘP vůbec nevlastníte, nebo ho nemáte u sebe. Opět platí pravidlo s úsměvem... 🙂

Ohledně alkoholu je to podobné. Samozřejmě je zde řízení pod vlivem alkoholu zakázané, ale protože zde neexistují alkoholtestry, pokud se udržíte na skútru, projde vám to. Samozřejmě za volat po deseti pivech nesedejte, doprava tu potřebuje vaši plnou pozornost.

TIP pro vás: Dejte si pár tisíc rupií (150.000 IDR) bokem. Při kontrole můžete říct, že u sebe bohužel víc nemáte, že jedete na pláž. Pokud ukážete peněženku s 1.000.000 IDR, pokuta se najednou zvedne na tuto částku.

Co si přivézt

Za ty měsíce co tu žijeme jsme zjistili, že sehnat tu některé věci je opravdu běh na dlouhou trať.

  • Zubní kartáček - Sehnat tu kvalitní zubní kartáček je takřka beznadějné. Většinou koupíte tvrdý kartáček, který se hodí spíš na drhnutí podlahy. Pokud vyrážíte na delší dobu, najděte v batohu místo pro dva.
  • Tělové mléko - To je spíše pro dámy. Samozřejmě ho zde koupíte, ovšem bude k tomu většinou jeden bonus. Bělící efekt.. 🙂 Pokud něco kupujete, podívejte se pozorně, zda tam tato zmíňka není. Náš ideál krásy je být opálený, ale obyvatelé Asie májí jiný názor a podle toho jsou zde zavedené výrobky.
  • Dámské hygienické potřeby - Tento bod je čistě pro dámy. Vezměte si z domu co na své dny potřebujete. Tampóny zde koupíte za 200 Kč/10 ks a kvalita je úplně jinde.
Zdravotní péče

Zdravotní péče je zde kvalitní. Musíte jen přemýšlet, kam půjdete. Rozdělila bych to na dvě části.

První je pro místní. Jsou to menší ordinace v uličkách a místní nemocnice. Nechoďte tam. Například u zubaře byste v této ordinaci přišli na hodně sprostých slov, které jste doposud neznali. Místní úroveň zdravotnictví je úplně jinde než v Evropě.

Druhá část jsou nemocnice pro cizince. Mezi ověřené mohu zařadit Siloam Kuta a BIMC Nusa Dua. Zde je zdravotnictví snad lepší jak u nás. Nemusíte se bát jít ani k zubaři, nečeká vás nic hrozného.

Nikdy nejezděte bez pojištění!! V případě nějakého průšvihu by vás to vyšlo opravdu draho. Jsou dvě možnosti, jak nemocnici navštívit. Pokud úraz není akutní, zavolejte si na pojišťovnu a řekněte si o finanční garanci v nemocnici. Následně vás objednají a v nemocnici už nebudete nic hradit (do výše pojištění) a vše bude rychlejší. Pokud je úraz akutní, musíte počítat s tím, že nemocnice po vás bude chtít vše uhradit. Než budou mít vše zaplacené od vás nebo od pojišťovny, nenechají vás z nemocnice odejít.

TIP pro vás: Podívejte se na naši vlastní zkušenost s nemocnicí. 🙂

Pojištění

Zde bych ráda předem upozornila, že záleží vždy na sjednaných pojistných podmínkách!!

V dnešní době se najdou i tací, co jezdí bez pojištění. Rozhodně to nedělejte. Zdravotní péče je zde docela drahá sranda. Pokud nevíte, na jak dlouhou dobu vyrážíte, ráda bych upozornila na jednu maličkost, která vám může pobyt docela zkomplikovat. Pokud uzavíráte cestovní pojištění a již jste v zahraničí, většina pojišťoven vám nedá možnost se pojistit od druhého dne! Jsou zde nastavené prodlevy, třeba i týden, abyste nemohli počkat a později úraz nechat uhradit pojišťovnou. Pokud pojišťovně nesdělíte, že jste už v zahraničí, může požadovat i letenky na ověření vašeho pobytu.

TIP pro vás: Pro klid můžete pojišťovně přímo navrhnout nemocnici, kterou má někdo ověřenou (Siloam Kuta a BIMC Nusa Dua)

Internet

V dnešní době nebývá internet už problém, ale nemusí tomu tak být vždy. Bali vám nabídne skoro v každé restauraci či podniku Wi-Fi připojení. Kvalita je ovšem hodně mírná. Nečekejte žádné super pokrytí, na kterém budete stahovat filmy apod. Pokud chcete využívat internet k cestování, doporučujeme místní SIM kartu. Internet na ni chytnete skoro všude (v některých místech nepočítejte s internetem vůbec). SIM stojí okolo 200 Kč a dostanete 4 GB internetu. Data vám platí na měsíc a nepřevádí se. Po měsíci se vám internet prostě vypne i v případě, že jste všechno nespotřebovali. Problém může nastat při ubytování. Pokud vybíráte ubytování na místě, zkontrolujte si připojení. Především pokud potřebujete kvalitní internet k práci jako my.

TIP pro vás: Pokud si kupujete SIM, prodejce potřebuje k instalaci váš telefon. Nebojte se mu ho dát do ruky. Můžete zkusit vše nastavit sami, ale protože bude vše v indonéštině, nechte snahu raději na něm.

Alkohol a tábákové výrobky

Kuřáci budou nejspíš příjemně překvapeni. Marlboro vás zde vyjdou asi na 22.000 IDR (44 Kč), což je příjemná změna oproti běžným cenám  ČR. S alkoholem to tu už taková sláva není. Pivo si zde koupíte přibližně za 35.000 IDR  (70 Kč). V některých obchodech alkohol neseženete vůbec, ale velký problém to není. Ohledně dalších typů alkoholu je to stejné. Obyčejné víno 0,75 l koupíte za přibližně 350.000 IDR (700 Kč) a nadšení se konat nejspíš nebude. Může nám znít zvláště, kupovat víno v krabici, ovšem zde na ničem netratíte. Víno chutná stejně a pouze ušetříte nemalé peníze za láhev. Pro stovnání:

0,75 l růžového vína v láhvi koupíte přibližně za 250.000 IDR (500 Kč)

x

3 l růžového vína v krabici koupíte přibližně za 400.000 IDR (800 Kč)

TIP pro vás: Pokud jste nekuřáci, budete trochu zklamaní, že se zde kouří vlastně i v cukrárně. Zkuste v sobě najít pochopení a rozhodně za to místním nenadávejte.

Doprava

Nic jako naše MHD zde neexistuje. Občas jede nějaký autobus někam, ale rozhodně tak neprocestujete ostrov. Zde máte několik možností, jak se zde pohybovat.

Chodit pěšky - No pokud to někdo zvládáte, tak máte náš obdiv. Určitě to možné je, ale z jihu na sever je to přibližně 100 km a hodně kopců. Takže pro ty odvážné varianta, ale spíš ne.

Jezdit na kole - Potkáváme tu pár nadšenců na kole. Opět mají náš obdiv, protože v této šílené dopravě bych na kolo nesedla. Přijde mi to trochu jako sebevražedná cesta. Kola tu ovšem jezdí i na dálnici a je výhoda, že v koloně je prostě nadzvednete a frčíte jinudy. Bali rozhodně není placka, takže nožky budete mít po týdu tady pěkně pevné.

Skútr - Za nás nejlepší varianta. Dostanete se prakticky všude a dokonce rychle (na místní poměry). Skútr zvládá jezdit v jednosměrných ulicích, po chodníku a dokonce i v protisměru.

Auto - Pro mnoho lidí je to pohodlnější řešení, které je to z lepších. Ovšem pokud vás rozčiluje doprava ve větším městě, asi vás bude stát Bali nervy. Stojíte v kolonách, ze všech srtran se vás snaží předjíždět skútry a cesty tu jsou úzké a plné děr, takže opravdu žádná sláva. Máte ovšem výhodu v klimatizaci.

Taxi - Docela drahá varianta, ale také je to možnost. Dejte si vždy pozor, aby řidič zapnul taxametr, nebo se domluvte na pevné ceně. Pokud to ovšem není potřeba, tak nedoporučujeme. Budete mít v kolonách stejný problém jako se svým autem.

Uber - Ti kteří chtějí někam jet ho milují, ti co se řízením živí, ho nenávidí. I tady Uber funguje a je to pro přepravu autem ta nejlevnější varianta. Uber obecně nesmí na letiště a nejsou z něj nadšení ani u pláží či u hotelu. Ovšem vám bez problému zastaví o ulici vedle. Problém s kolonami ale i tak nezmizí.

Auto s řidičem - Na výlety je to dobrá možnost. Pohodlně vás řidič odveze kam si řeknete a únava při návratu v nočních hodinách vám nevadí. Je to drahá varianta, protože řidič na den může vyjít i na 1000 Kč/den.

TIP pro vás: Jak to zde funguje v dopravě se můžete dočíst v našem článku. 🙂

Víza

Vízum si vybíráte hlavně podle toho, jak dlouho plánujete zůstat v Indonésii a co zde chcete dělat. Všechny níže uvedené informace platí v případě příletu na jedno z mezinárodních letišť.

Tourism Visa (Visa On Arrival)

Žádáte přímo na letišti po příletu. Dostanete razítko, které platí na 30 dní. NELZE PRODLOUŽIT! Celkem tedy můžete být v Indonésii 30 dní. Jednovstupová víza - platnost propadá při opuštění země. Potřebujete pas platný minimálně 6 měsíců od vstupu do země.

Visa On Arrival

Žádáte přímo na letišti za poplatek 35 USD. Vízum platí na 30 dní. Můžete 1x prodloužit o dalších 30 dní. Celkem tedy můžete být v Indonésii 60 dní. Jednovstupová víza - platnost propadá při opuštění země. Potřebujete pas platný minimálně 6 měsíců od vstupu do země.

Social Cultre Visa

Žádáte před odletem na ambasádě v ČR. Vízum platí na 60 dní. Můžete 4x prodloužit, vždy o 30 dní. Celkem tedy můžete zůstat v Indonésii 180 dní. Jednovstupová víza - platnost propadá při opuštění země.

Potřebujete:

  • Pas platný minimálně 6 měsíců od vstupu do země.
  • Vyplněnou žádost o vízum
  • Potvrzení o zůstatku na účtě ve výši minimálně 2.500 USD.
  • Průkazové foto
  • Itinerář cesty (ne vždy ho vyžadují)
  • Zvací dopis

Kitas visa

Pracovní vízum je zde obecně problém sehnat. Dostáváte ho pokud zde studujete nebo vás místní firma zaměstná.

Překročení doby platnosti víza

Pokud překročíte dobu víza o nižší jednotky dní, není potřeba řešit akutně prodloužení, ale je možné pouze zaplatit pokutu za překročení víza (overstay fee) – jedná se o přibližně 300 000 IDR/den, což v případě 2-3 dnů vyjde levněji, než prodlužovat vízum.

Informace jsou z našich zkušeností nebo dostupných zdrojů. Před cestou si prosím vše ověřte na ambasádě!!

Jídlo a pití

Jídlo je zde občas trochu jednotvárné, ale chutné. Nejčastěji se setkáte s Nasi Goreng (smažená rýže se zeleninou) a Mie Goreng (smažené nudle se zeleninou). Za tyto dobroty zaplatíte přibližně 15.000 IDR Mezi výborné mohu zařadit Bakso, což je polévka s knedlíčky  (trochu připomíná vývar). Cena za Bakso se pohybuje okolo 20.000 IDR. Pokud dostanete chuť na něco sladkého, určitě vyzkoušejte Terang Bulan za 20.000 IDR (palačinka se sýrem, čokoládou a oříšky). Někdo nemá rád místní warungy, ovšem my na ně nedáme dopustit. Především na warungy Masakan Padang, kde si můžete nakombinovat jídlo jak chcete. Tento typ warungů je chutný a levný (za plný talíř zde zaplatíte přibližně 25.000 IDR). Nedoporučujeme kupovat jídlo v pojízdných stáncích u silnic. Stává se, že jídlo je staré a nedobré.

Z nápojů si zde určitě vyberete. Výborné jsou Es Tea a především různé nápoje z ovoce. Pozor na kávu. Sice ji zde pěstují a Bali je známé Luwak Kopi, ovšem po objednání dostanete většinou 3 v 1. Pokud kávu nesladíte, určitě to vždy zmiňujte při objednávce. Na Bali jsou všichni zvyklí všechny nápoje přehnaně sladit. Toto platí i u ledových čajů.

TIP pro vás: Určitě se vyhněte pití vody z kohoutku, pěkně by vás prohnala. Všude lze koupit balenou vodu.

Očkování

Tento bod záleží na vlastním uvážení. Za nás je na Bali potřeba:

  • Žloutenka A a B
  • Vzteklina
  • Břišní tyfus

TIP pro vás: Proč si za tímto názorem stojíme se dočtete v našem článku, který jsme tomuto tématu věnovali. 🙂

Jak se zde domluvit+slovníček

Angličtina je krásný jazyk, ovšem občas vám zde bude k ničemu. Nejlepší domluva je rukama a nohama, ale přesto tu pro vás máme pár vět, které by se vám mohly hodit.

  • Dobrý den- Selamat Siang "salamat siang"
  • Co to je? - Apa ini? "apa ini"
  • Kolik to stojí? - Berapa? "berapa"
  • Já chci - Saya mau "saja mau"
  • Promiňte (při oslovení) - Permisi " permisi"
  • Omlouvám se - Maaf "maf"
  • Je to moc drahé - Terlalu mahal "terlalu mahal"
  • Není to možné - Tidak bisa "tidak bisa"
  • Prosím - Silahkan "silahkan"
  • Děkuji - Terima kasih "trimakasí"
  • Není zač - Sama Sama "samasama"
  • Já chci jít - Saya mau pergi "saja mau pergi"
  • Toto - Ini "ini"
  • Tamto - Itu "itu"
  • Otevřeno - Buka "buka"
  • Zavřeno - Tutup "tutup"

1 - Satu "satu"

2 - Dua "dua"

3 - Tiga "tiga"

4 - Empat "empat"

5 - Lima "lima"

6 - Enam "enam"

7 - Tujuh "tudžu"

8 - Delapan "delapan"

9 - Sembilan "sembilan"

10 - Sepuluh "sepulu"

11 - Sebelas "sebelas"

12 - Dua belas "duabelas"

20 - Dua puluh "duapulu"

100 Seratus "seratus"

200 Dua ratus "duaratus"

1000 Seribu "seribu"

2000 Dua ribu "duaribu"

1000000 Sejuta "sedžuta"

2000000 Dua juta "duadžuta"

TIP pro vás: Zkuste se pár vět naučit a i smlouvání vám půjde mnohem lépe. 🙂

Co nepotřebuješ

Boty do vody

Na ježka sice narazíte, ale není to Chorvatsko. Nemusíte s sebou tedy tahat další zbytečnosti.

Adaptér do zásuvky

Zásuvky tu jsou stejné.

Speciální kufr na léky

Pokud nějaké užíváš pravidelně, tak si je přibal. Ovšem je zbytečné, brát si deset prášků na nevolnost. Není to tu úplná divočina, koupíš tu bez problémů podobné léky na každém rohu. Navíc na místní "Bali belly" ti naše moc fungovat nebudou.

 

Na toto si dej pozor

Telefon a místní SIM

Jestli je tvůj telefon z USA, může se ti stát, že v něm místní SIM nebude fungovat. To stejné pokud máš telefon zablokovaný jen pro určité země. Raději na to koukni, už se to některým kamarádům stalo. 🙂

Jedna karta nestačí

Toto platí pro všechny dovolené i dlouhodobé výlety. Neber si pouze jednu kartu od účtu. Svátky jsou tu docela často a pokud ti první den bankomat kartu vezme, budeš mít zbytečné starosti. Lepší je mít i nějakou hotovost a vyměnit si aspoň pár rupií.

Hotovost

Vždy je dobré, mít u sebe hotovost! Když říkám vždy, tak opravdu vždy. Nikdy nevíš, kdy ti skútr zabublá a prostě přestane jet, nebo píchneš pneumatiku. Nemusí být poblíž bankomat. Mít u sebe tak 100-200.000 IDR nikoho nezatěžuje a hodí se.

Pokuty od policie

To že máš všechno v pořádku, neznamená, že si nic nenajdou. Usmívej se! Nikdy se agresivně nehádej a nekřič, stejně to ničemu nepomůže. Dej si bokem pár rupií (třeba 50.000 IDR) tak, aby byly odděleny od zbytku peněz. Co oči nevidí, to většinou policie nechce.. 😀 I pokuta se tu dá usmlouvat!

Skútr a bezpečnost

  • Helma:  Jestli si připadáš jako frajer, když jedeš bez helmy, není ti pomoci. Tvoje věc a doufám, že budeš mít štěstí. Když se člověk zamyslí, uvědomí si, že helma mu může zachránit život. Sice můžeš řídit skvěle, ale stát se může cokoliv. Takže helmu na hlavu a zapnout! Protože nezapnutá helma je víc nebezpečná, než když ji nemáš! Helma vám musí sedět, nemůže vám na hlavě lítat tam a zpátky, opět vám při pádu akorát ublíží. To platí i pro děti!! Někdy vidím děti turistů s helmou, která je určena pro dospělé a není zapnutá. Oboje je pouze způsob, jak ušetřit za pokutu, ale zaručeně to dítě nijak neochrání při nehodě!!

 

  • Tričko, boty, helma, mezinárodní řidičák, papíry od skútru - Měj tyto věci u sebe a ušetříš si pokuty.. 🙂

 

  • Osvětlený skútr - Místní někdy jezdí neosvětlení..turisté se asi snaží až moc zapadnout a občas je také potkávám. Prosím neblbněte, musíte vidět na cestu a být viděni. Myslete na to.

 

  • Alkohol - Pokud se udržíte na skútru, nemají vám jak alkohol zkontrolovat. Přemýšlejte hlavou. Pokud si dáte “sedm piv a jednu zelenou”, není dobrý nápad řídit domů. V lepším případě byste mohli zranit jen sebe, ale na silnici sami nebudete. Všichni máme v hlavě mozek a je potřeba ho používat. Takže dokazovat si s kamarády, že to domů dáte a nejlíp ve svém nejlepším čase, je blbost!
Close