Někdy si trochu postesknu po lidech na Václaváku a nacpaném metru po cestě do práce. Následně mě ten pocit rychle opustí, protože ten klid tam mít nikdy nebudu. Čím dál častěji se dočítám, jak je Bali turistická oblast, narážíte zde na samé české turisty a vůbec si neodpočinete. Neužijete si přírodu a krásu tohoto ostrova a navíc za dovolenou zaplatíte pomalu 50 000 Kč.
Není to pravda! Je rozdíl mezi turisty a cestovateli. Pokud si zaplatíte hotel přímo v Kutě, což je podle mě jeden velký obchoďák, tak budete mít v této betonové „džungli“ všechno kousek, ale ta pravá džungle pro vás zůstane skrytá.
Představme si dvě dovolené. Obě budou na stejném místě, ale každá z jiného pohledu.
1. DOVOLENÁ – TURISTA
Probuzení nastává po zatroubení dvacátého skútru. Vylezeme z hotelu a prodíráme se k obchodu pro snídani. Je to docela náročné, protože všude si každý fotí nové profilovky na sociální sítě – třeba se zajímavou cedulí, odpadkovým košem atd. Podařilo se. Stojíme v Pepitu (obchod pro cizince) a kupujeme si sýr za 150.000 IDR (300 Kč) a máslo za 45.000 IDR (90 Kč). Ještě cesta zpátky. Vzdáváme to.. Zajdeme si tedy na drink na pláž.
Když přeskáčeme lehátka a dostaneme se k baru, zaplatíme dalších 100.000 IDR (200 Kč) za drink, který je malý a plný ledu. Tak a teď už si chci tedy odpočinout a jdeme se opalovat. Počkat, na lehátko si nemůžeme lehnout dřív, než zaplatíme dalších 80.000 IDR (160 Kč). Po 30 minutách na sluníčku chceme jít do vody. Ovšem jsou moc velké vlny, takže se to na koupání nehodí. Je odliv, takže moře nám vrací naše odpadky a pohled na pláž se tedy mění v noční můru. Vcházíme do první restaurace, která nám připomíná zahraniční kuchyni, ovšem spíš tu italskou nebo mexickou. Přece nepůjdeme tady to toho zvláštního warungu (místní „restaurace“). Za dvoje špagety zaplatíme 300.000 IDR (600 Kč) a naštvaně odcházíme. Hele tam je klub, konečně pořádná párty. Během cesty do klubu nám místní dealeři nabídnou všechny druhy drog od marihuany až po heroin a ještě zmíní: „Máme šťastnou hodinku, máme i kokain.“ Vcházíme do klubu mezi desítky náctiletých cizinců a pár bohatších starších pánů s pěti holkama u stolu. Vracíme se ulicí domů a říkáme si: „To je to krásné Bali? To nám všichni lhali. Je tu draho a moc turistů.“ Kde je ten krásný pohled co nám slíbili v cestovní kanceláři? V katalogu to takto tedy vůbec nevypadalo.
Nelhali nám. Bali je nádherné, ale toto je výběr jen pro některé z nás. Zkusíme to ještě jednou..
2.DOVOLENÁ – CESTOVATEL
Probudí nás kohoutí budíček. Vstaneme a jdeme do blízkého warungu na snídani a hned se začneme usmívat, protože místní kuchařka je nadšená z naší návštěvy. Dáme si rýži nebo nudle. Přece nepůjdeme na jídlo, které máme doma každý den.
Je docela teplo, dáme si k tomu ještě citrónový ledový čaj. Zaplatíme 20.000 IDR (40 Kč) a vyrážíme na pláž. Surfování nebo raději koupání? Musíme totiž zvolit správnou pláž. Dnes raději koupání. Tak to půjdeme na Jimbaran. Nezůstáváme hned na začátku, pláž je přece dlouhá a procházka v malých vlnkách je přece děsně romantická.. 😀 Nebo aspoň úžasně uvolňující….
Lehátka jsou fajn, zkusíme tedy smlouvat. Dostáváme se na 50.000 IDR (100 Kč) za celý den. Ovšem když si dáme na rozehřátý písek sárung (šátek), bude to příjemnější. Vlny jsou dnes skvělé a protože jsme se podívali, kdy začíná odliv a vidíme zatím tu krásnou pláž – toto nic nemění na tom, že každá pláž se změní při odlivu ve smetiště, pokud se svými odpadky tak nakládáme.
Dostala jsem hlad a co vy? Zajdeme si na oběd do jednoho z místních warungů. Rozhodně košíkárna! Co to vlastně je? Jé, můžeme si vybrat asi z dvaceti různých kombinací a vše co nám chutná dát na jeden talíř. Za dva obědy s místním jídlem platíme 38.000 IDR (76 Kč) a dáme si k tomu ještě na cestu ledový citrónový čaj za 5.000 IDR (10 Kč).
Teď by to chtělo nějaký výlet. Chceme poznat místní kulturu, takže vyrážíme na Uluwatu do místního chámu. Začneme si povídat s místními, protože jsou velmi sdílní a nadšení z našeho zájmu. Vysvětlí nám krásy chrámu a my se kocháme nekonečným pohledem z útesů. Jsme příjemně unavení z cesty a chtělo by to ten drink na dobrou noc. Zajdeme si tedy na tu pláž, lehneme si do ještě rozehřátého písku a dáme si jeden Bintang (místní pivo), aby se nám lépe spalo. Musíme jít brzy, ráno vyrážíme do Ubudu na další krásy tohoto ostrova.. 🙂
Která dovolená se vám líbí víc? Každý máme jiné nároky a představy, proto to nechávám zcela na vás. S první dovolenou vám moc nepomůžeme, nejsme turisti. Ovšem s druhou variantou vám pomůžeme moc rádi. Stačí nám napsat e-mail a můžeme se do toho společně pustit.
Napište nám do komentářů nebo na naši stránku na Facebooku, jaký je váš názor na cestování a do jaké skupiny se řadíte vy. 🙂
Tak my se synem patříme přesně do té druhé. Jako byste popsali náš měsíční pobyt na Bali a proto se chceme vrátit. Zakopali jsme si totiž „poklad“ na Padang Padang, ale na té větší, míň známé. Tu jsme milovali.